Dlaczego Twoja reklama się nie wyświetla?

Podziel się

Takie pytanie jest często zadawana przez osoby, które zlecają kampanie Google Ads lub też same próbują to robić, nie mając odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że samo „ustawienie” kampanii, czyli np. stworzenie grupy reklamowej, dodanie kilku słów kluczowych oraz tekstu reklamowego to zdecydowanie nie wszystko. Nie wystarczy to do stworzenia skutecznej i efektywnej kampanii.

Kampanie Google Ads działa na zasadzie systemu aukcyjnego duże znaczenie mieć będzie stawka jaką zaoferujemy za kliknięcie naszej reklamy i powiązanego z nią słowa kluczowego, czyli tekstu wpisywanego przez użytkownika do wyszukiwarki. Drugim ważnym kryterium decydującym o pozycji naszych reklam będzie jakość naszej kampanii według oceny algorytmów Google. Określenie jakości to złożona i rozbudowana kwestia, obecnie decydującą o nim takie czynniki jak przewidywany współczynnik klikalności reklamy, trafność jej treści oraz ocena wartości, tekstów i funkcjonalności strony internetowej. To jest właśnie ta część naszych działań, gdzie bardzo ważna jest rola, kreatywność oraz doświadczenie osoby zajmującej się tworzeniem i optymalizacją kampanii reklamowej. Nawet jeżeli ustawimy bardzo wysokie stawki w aukcjach reklam, to jeżeli nie zadbamy o poziom, dopracowanie i nie przemyślimy naszych działań, bardzo szybko okaże się, że koszty kliknięć stale rosną, pozycje naszych reklam w wyszukiwarce spadają, lub co gorsza, a co jest bardzo prawdopodobne nie wyświetlają się wcale.

Grafika pokazująca zmartwioną dziewczynę. Trzyma tabliczkę "Help". Nie wie jak poradzić sobie z kampanią Google ADS.

 

Kampania Google Ads powinna mieć przede wszystkim dobrą strukturę. Słowa kluczowe i reklamy powinny znajdować się w odpowiednich i uporządkowanych grupach reklam. Należy niejako wczuć się w swojego klienta, pomyśleć o tym, jakich zapytań może on używać w wyszukiwarce. Nieocenioną pomocą będzie tutaj „planer słow kluczowych”, narzędzie, które pozwoli nam wyszukać wyrażenia najwłaściwsze i pasujące do naszej działalności. Nie należy tworzyć zbyt szerokiego zakresu słów kluczowych, nie warto używać tych, które nie są związane z tym co oferujemy i co prezentujemy na stronie internetowej. Niezbędne jest zadbanie o jakość samej witryny, czy treści na niej są odpowiednie, rozbudowane oraz zaprezentowane w przejrzysty sposób? Poszczególne grupy reklam wraz ze swymi elementami składowymi powinny kierować do strony docelowej, która jest najwłaściwsza i związana tematycznie ze zdefiniowanymi przez nas w kampanii składowymi. Nie zastosowanie się do tych zasad, kończy się szybko otrzymaniem niskiej jakości dla naszych wyrażeń kluczowych, co skutkuje znacznym obniżeniem wszystkich statystyk kampanii, ilość emisji reklam drastycznie spada, a my możemy ratować się doraźnie zwiększaniem stawek, które jesteśmy skłonni zapłacić za kliknięcie. Jak jednak łatwo się domyśleć jest to pewnego rodzaju błędne koło.

Warto śledzić też cały czas zmiany jakie zachodzą w systemie Google Ads. W przeszłości niejednokrotnie zmieniały się zasady określania współczynnika jakości dla naszych kampanii. Zdaje się jednak, że na przestrzeni lat pewne jego czynniki stały się istotniejsze od innych.

Joanna Pomorska
Key Account Manager