Dzień Ojca w reklamach

Podziel się

Dzień Ojca to idealna okazja, żeby spotkać się z tatą i powiedzieć mu kilka (lub sporo) miłych słów. Przyjrzyjmy się przykładom kampanii marketingowych, które przygotowały światowe marki z tej okazji i sprawdźmy, w jaki sposób widzą one rolę taty we współczesnym świecie.

Toyota, Dove, Oreo jak oni to robią?

Światowe tuzy, takie jak Toyota, Dove Men+Care, Oreo skupiają się na podkreślaniu znaczenia roli ojca w rodzinie.

Toyota w swoich reklamach prezentuje ojców jako opiekunów, co wpasowuje się idealnie do promowania wartości związanych z bezpiecznymi, niezawodnymi rodzinnymi samochodami.

Dove Men+Care stawia raczej na codzienne z życia ojców i ich dzieci, budując obraz zżytych i wspierających relacji.  

Reklama, o której mowa

Spot uzyskał ponad 14 milionów viewsów, dlaczego osiągnął sukces?

Dove perfekcyjnie wykorzystuje moc storytellingu, za co marce należą się duże brawa. Siła opowiadania historii w tym klipie polega na fakcie, że historie w nim opowiedziane są bardzo uniwersalne dla wielu ludzi, co ostatecznie pozwala się z nimi utożsamiać.

Miałeś/aś w swojej relacji z ojcem małe nawyki, które wzmacniały Waszą więź? 

Oreo nikomu nie trzeba przedstawiać, ale warto skupić się na ich reklamie.

 

Nowojorska firma w humorystyczny sposób pokazuje jak nawet małe rzeczy  - jak wspólne wcinanie ciastek - może budować relacje ojca z dziećmi.

Robinson - firma produkująca soki, przekonuje, że wiek to tylko liczba, a faceci pomimo upływającego czasu (i bardziej, hmm, defensywnej linii włosów) dalej potrafią się świetnie bawić, nawet gdy dzieli ich duża różnica tak jak w przypadku ojca i syna. 

Co łączy powyższe kampanie marketingowe? Świetne i wciągające opowiadanie historii, a także uniwersalny przekaz, który ułatwia utożsamianie się z wartościami płynącymi z klipu.

Humor i kreatywność - zabawa słowem i obrazem

Kampanie, które bawią i zaskakują, mają większe szanse aby zapaść w pamięć odbiorców. Philips w zabawny, ale smutny sposób pokazuje, że jednym z najpopularniejszych prezentów dla mężczyzn jest klasyczna golarka i dezodorant (my dodalibyśmy do tego zestawu również skarpetki 🙁).

Philips reklama dzień ojca

W kategorii humor Durex nie ma sobie równych - gdybyśmy zorganizowali galę na “najzabawniejszą firmę”, byliby mocnym kandydatem do nagrody za całokształt, a także do nagrody publiczności. Chociaż pewnie według Durexa osoby, które wybrały produkty ich konkurencji, nie zgodziliby się z tym stwierdzeniem! 

durex dzień ojca father`s day

Skoro poruszyliśmy temat antykoncepcji i znanych marek z tej branży, pora na przejście do kampanii Pampers #ItTakes2 spotu z 2022 roku. 

Nie jest to post humorystyczny, zdecydowanie bardziej zmuszając odbiorcę do refleksji nad upływającym czasem i priorytetami. 

Tata głównego bohatera reklamy (niemalże) na łożu śmierci wyznaje mu, że żałuje, iż nie spędzali ze sobą większej ilości czasu. A tak się składa, że nasz główny bohater jest młodym ojcem, na którego w sali obok czeka nowonarodzone dziecko i szczęśliwa żona.

Emocjonalny rollercoaster (od żałoby po radość).

Tato złota rączka

Marki równie chętnie odnoszą się do cech, z którymi kojarzymy ojców np. Hasbro i kampania
“Daaaad!”, której przesłaniem było w skrócie - jeśli się zepsuje, to tata naprawi!

kampania hasbro dzień ojca "Daaaad!"

Podsumowując:

Firmy stają na głowie, aby wykazać się kreatywnością i poczuciem humoru, ale zawsze ważne jest, aby kampania była spójna z wartościami marki. To kluczowy element, który wpływa na jej autentyczność i wiarygodność. Kampanie marketingowe, które są zgodne z misją i wizją firmy, budują zaufanie wśród odbiorców i wzmacniają tożsamość marki.

Tak jak już wcześniej przytaczana Toyota, która od lat buduje reputację marki niezawodnej, sprawdzonej, na której można polegać, więc ich kampania z okazji Dnia Ojca zachowuje spójność.

Podsumowując, firmy skupiają się na:

 

  • roli, jaką odgrywają ojcowie w rodzinie 
  • budowaniu relacji, wzmacnianiu więzi i wartościowym czasie spędzonym z tatą
  • mocy sprawczej, jaką mają ojcowie i ich zdolności do rozwiązywania problemów i udzielania pomocy.

Pomysły na przyszłe kampanie

Naszym zdaniem duże i małe marki w przyszłości w swoich przekazach reklamowych z okazji Dnia Ojca skupią się nad znaczeniem zdrowia psychicznego (trzeba pamiętać, że czerwiec to również Międzynarodowy Miesiąc Zdrowia Psychicznego Mężczyzn) oraz na roli mężczyzny w wychowywaniu dzieci i zdrowego rozwoju rodziny. 

Nie można wykluczyć, że w przyszłości firmy będą odchodzić od zestawu stereotypowych zachowań i cech tatów. 

Ważne jest, aby kampanie marketingowe promowały pozytywny obraz ojcostwa. My również życzymy dumnym tatom wszystkiego najlepszego (nie tylko) w Dniu ich święta!

Ps. Inspiracją do napisania tego artykułu był Jakub Biel i tekst, który wrzucił na swoją stronę internetową.