Emotki – piktogramy, które podbiły świat

Podziel się

Założymy się, że każdy z Was przynajmniej raz w życiu użył w wysłanej wiadomości emotki. Zdumiewające jest to, jak mały piktogram jest w stanie wzbogacić treść, jaką mamy do przekazania. Ale od czego wszystko się zaczęło? W Światowy Dzień Emoji przypominamy historię tego znaku!

We wrześniu 1982 roku informatyk Scott Fahlman napisał do swojego przyjaciela maila o treści: "Proponuję tę sekwencję znaków jako oznaczenie żartów". Wspomnianą sekwencją był ciąg znaków „ :-) ”. To Fahlman’a właśnie uważa się za twórcę emotikonek.

 

Emoji są obrazkowymi odpowiednikami emotikonek. Ich popularność stała się na tyle duża, że w 2015 roku Oxford Dictionaries po raz pierwszy w historii przyznało tytuł słowa roku piktogramowi, mianowicie buźce roześmianej do łez. W 2017 roku powstał nawet film zatutułowany „The Emoji Movie”, ale nie odniósł on sukcesu. W tym samym roku przyznano mu Złotą Malinę w kategorii najgorszy film.

Codziennie na świecie Messengerem wysyła się ponad 900 milionów emotek, najwięcej w sylwestra – szacuje Emojipedia, natomiast samych unikalnych emoji jest aż 3304 (stan na marzec 2020), a ich liczba stale rośnie.

Grafika - wykres pokazujący najczęściej używane emotki. Źródło - www.mobirank.pl