Jak zacząć działać w świecie Social Media będąc małą lub średnią firmą?

Podziel się

Prowadzenie skutecznego marketingu kiedy się prowadzi niewielkie przedsiębiorstwo potrafi być prawdziwym wyzwaniem! Potraktuj ten artykuł jako przewodnik, w którym przyjrzymy się krok po kroku, jak stworzyć strategię marketingową dostosowaną do ograniczonych zasobów, a jednocześnie zdolną przynieść wiele korzyści.

Jak działać w Social media będąć małą firmą?

Zwrócimy naszą uwagę w kierunku mediów społecznościowych, które stanowią doskonałe pole do rozpoczęcia działań marketingowych. Pozwalają one skonstruować pożądany wizerunek firmy, jednocześnie odpłacają się zaangażowaniem użytkowników.

Punkt 1: Przeanalizuj, co wyróżnia Twoją firmę na tle konkurencji.

Zanim przystąpisz do działania, zaparz sobie swoją ulubioną kawę, usiądź wygodnie i zastanów się, co czyni Twoją firmę wyjątkową? Czy to innowacyjne produkty, kreatywne podejście czy wyjątkowy sposób komunikacji? Zidentyfikowanie tego elementu pomoże określić, jak zmaksymalizować potencjał organizacji w mediach społecznościowych.

Punkt 2: Określ KPI, czyli cele.

Cele związane z mediami społecznościowymi mogą obejmować zasięg, zaangażowanie, konwersje i budowanie społeczności online.

W celu poprawnego ustalenia celów, posłuż się metodą SMART

S - Sprecyzowany: Sprecyzuj cel w sposób jasny i jednoznaczny. Unikaj ogólników i określ dokładnie, co chcesz osiągnąć.

M - Mierzalny: Określ konkretne wskaźniki, które pozwolą ocenić postępy w realizacji celu. Pozwoli to na monitorowanie i ewaluację osiągnięć.

A - Atrakcyjny: Upewnij się, że cel jest realistyczny i możliwy do osiągnięcia w danym kontekście. Dobrze sformułowany cel powinien dostarczać Ci motywacji do działania

R - Realistyczny: Sprawdź, czy cel jest zgodny z ogólną strategią i celami organizacji. Upewnij się, że ma sens w danym kontekście. Cel SMART powinien stanowić pewne wyzwanie, czyli nie być za łatwy, ale jednocześnie myślenie w kategoriach sky is the limit niekoniecznie się w tym wypadku sprawdzi. 

T - Terminowy: Zdefiniuj termin wykonania celu. Wskazanie konkretnego terminu motywuje do działania i ułatwia planowanie działań.

Przyjęcie podejścia SMART pozwoli skoncentrować się na konkretnych i osiągalnych celach, co z kolei zwiększy efektywność działań i szanse na sukces.

(np. Uzyskanie średniej liczby reakcji pod postami na poziomie X w ciągu Y miesięcy).

Punkt 3: Określ grupę docelową.

W kontekście mediów społecznościowych, kluczowym elementem jest dokładne zdefiniowanie grupy docelowej - to konkretni odbiorcy, do których chcemy dotrzeć za pomocą naszych treści, produktów, usług lub kampanii. Jej zrozumienie jest niezbędne do skutecznego prowadzenia działań marketingowych, ponieważ umożliwia dostosowanie komunikatów i ofert do indywidualnych potrzeb, preferencji oraz zachowań wybranych nabywców.

W praktyce, identyfikacja grupy docelowej obejmuje analizę demografii, preferencji oraz trendów wśród potencjalnych klientów. Pamiętaj, że internauci to prawdziwi ludzie, dlatego najlepszą metodą będzie, żebyś przemyślał kto kupuje Twoje produkty i do takich osób kieruj swój marketing!

Punkt 4: Odnajdź siebie i stwórz spójny plan komunikacji.

W mediach społecznościowych spójność w przekazie to klucz do budowania rozpoznawalności marki. Określ ton i styl komunikacji, który będzie najlepiej rezonować z Twoją grupą docelową.

Punkt 5: Wybierz odpowiednie medium dla siebie.

Dokładne zrozumienie grupy docelowej w mediach społecznościowych pozwala wybrać najbardziej efektywne kanały komunikacji. Instagram, Tik Tok a może Linkedin lub X (dawniej Twitter) - wybierz to, co najlepiej pasuje do Twojej grupy odbiorców.

Jak wybrać kanał?

Kieruj się tutaj zdrowym rozsądkiem. Znajdź serwis, z którego najczęściej korzystają Twoi klienci i gdzie łatwo Cię znajdą. Musi to być także miejsce, w którym możesz osiągnąć swoje cele marketingowe. Jeśli dobrze odrobiłeś pracę domową, od czego rozpoczęliśmy artykuł, podjęcie właściwej decyzji nie powinno być dla ciebie zbyt trudne.

Punkt 6: Stwórz harmonogram publikowania treści.

Regularne publikowanie treści w mediach społecznościowych jest kluczowe dla utrzymania zainteresowania. Stwórz harmonogram dostosowany do aktywności Twojej grupy docelowej, aby stworzyć nawyk u odbiorców, dzięki czemu, będą oni regularnie wracać na Twój profil.

Prowadząc marketing w mediach społecznościowych istotna jest dobra organizacja działań. Będąc aktywnym tylko w jednym serwisie poświęć czas na tworzenie treści, które będą ukazywać się przez cały kolejny tydzień, co sprzyja algorytmom* zaaplikowanym przez twórców serwisu.

*Algorytm cytując wujka Google “Algorytmy mediów społecznościowych to zestawy zautomatyzowanych reguł i procesów stosowanych przez platformy społecznościowe, aby wyświetlać użytkownikom treści w ich strumieniach, na tablicach czy w polecanych sekcjach.”

Choć ważne jest trzymanie się planu, nie oznacza to rezygnacji z elastyczności. Warto sprawdzić w Internecie “Kalendarz świąt nietypowych”, które mogą posłużyć za inspirację do tworzenia postów. Co więcej! Powinieneś zaangażować się w Real Time Marketing, czyli działania związane z aktualnymi wydarzeniami.  

W przypadku zarządzania jednym profilem, warto stworzyć harmonogram w narzędziu takim jak Excel, co ułatwia skoordynowanie działań, zwłaszcza  publikację postów. 

Punkt 7: Zadbaj o budżet

Ograniczone środki wymagają starannego zarządzania budżetem w mediach społecznościowych. Odpowiedzialne zarządzanie budżetem na kampanię w mediach społecznościowych to klucz do sukcesu!

Analiza trendów branżowych i zrozumienie oczekiwań grupy docelowej pomogą w dostosowaniu budżetu. Nie zapominaj uwzględnić wszystkich związanych z kampanią kosztów, takich jak stworzenie grafik np. z pomocą specjalisty lub samodzielnie za pomocą zakupionych programów.

Dbaj o swój budżet na kampanię w mediach społecznościowych, kontrolując go za pomocą wskaźników KPI, takich jak ROAS (czyli zwrot wydatków na reklamę). Regularne monitorowanie pozwoli dostosować strategię w trakcie kampanii, utrzymując równowagę pomiędzy efektywnością a kontrolą kosztów. To kluczowe dla osiągnięcia maksymalnych rezultatów w ramach przewidzianego budżetu.

Punkt 8: Mierz wyniki i optymalizuj!

Ten punkt omówimy na przykładzie, którym posłużyliśmy się wcześniej -> korzystając z metody SMART ustalamy cel, “Uzyskanie średniej liczby reakcji pod postami na poziomie min. 100”, czyli naszym celem jest zbudowanie zaangażowanej społeczności, opartej o wartości naszej firmy, a wskaźnikiem, który będziemy mierzyć są reakcje (Lajki, serduszka, komentarz, udostępnienia itp.). W tym przypadku monitorowanie wzrostu poziomu zaangażowania odbiorców jest banalnie prosta! Wystarczy, że stworzysz arkusz Excel, w którym będziesz zapisywać osiągane rezultaty. Na podstawowym poziomie, mierzenie efektywności działań w SoMe, jest bardzo proste!

Podsumowanie

Dobór strategii marketingowej dla małej lub średniej firmy z naciskiem na obecność w mediach społecznościowych wymaga elastyczności i precyzyjnego planowania. Dostosuj strategię do unikalnych cech swojej firmy, bądź konsekwentny i mierz wyniki, a z czasem zauważysz pozytywne efekty. Skuteczny marketing w mediach społecznościowych to proces, który rozwija się wraz z rozwojem firmy.

Autor: Fryderyk Gabryś

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Agnieszka Jakubik
Agnieszka Jakubik
Specjalista ds. kluczowych klientów