Niewielki budżet reklamowy, skalowanie i dopasowanie kampanii w Internecie

Podziel się

Zapewne wiele osób, właścicieli małych biznesów zastanawia się czy mając ograniczony, bardzo skromny, z trudem wykrojony budżet marketingowy warto podejmować aktywność związaną z reklamą i promocją w Internecie?

Padają wtedy pytania „Ile będzie kosztować moja kampania?” lub „Mam taki mały budżet… czy warto coś robić?” Na pewno w dzisiejszych czasach nie trzeba już powtarzać trywialnych powiedzeń o niezbędności marketingu i reklamy dla każdego przedsiębiorcy. Obecnie jednak koniecznością staje się skonfrontowanie tego faktu w rzeczywistości powszechnej i dającej coraz więcej możliwości reklamy internetowej. Co jest chyba najciekawszą cechą tej formy marketingu - jest ona dostępna praktycznie dla każdego i co również bardzo ważne, nie ma tutaj wysokiego “progu wejścia”.

Masowość i precyzja kampanii w Internecie

Kiedyś, aby dotrzeć z informacją, komunikacją marketingową do nowych odbiorców, potencjalnych klientów na masową skalę, musieliśmy korzystać  na przykład z pośrednictwa gazet, rozgłośni radiowych, czy kanałów telewizyjnych wreszcie. To oczywiście znacznie ograniczało ilość reklamodawców. Szanse na szerokie, globalne akcje promocyjne miały tylko największe podmioty, bogate firmy, a dostępność środków i sposobów była bardzo ekskluzywna. Można było oczywiście posiadać baner, tablicę informacyjną na głównej alei miasta, to jednak pozwalało na dotarcie tylko do lokalnych, często też przypadkowych odbiorców.

Co ważne i fascynujące, w Globalnej Sieci, nie musimy wcale wydawać od początku dziesiątków tysięcy złotych, a skalę działań dostosowujemy do prowadzonej działalności i możliwości finansowych jakimi dysponujemy.

Jak działać, co wybrać?

Najszybszą i skuteczną drogą do zaistnienia w globalnej sieci będą wspomniane już systemy reklamowe dostarczane nam przez internetowych gigantów, czyli Google oraz Facebooka.

Dysponując niewielkim budżetem reklamowym na pewno musimy dobrze przemyśleć i zaplanować strategię działań, to, jakie kanały i miejsca wybrać? Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie znajdziemy odbiorców, potencjalnych klientów?

Głównymi rodzajami kampaniami w przypadku promowania usług o lokalnym zasięgu, powinny być te nakierowane na wyszukiwarkę, które można uzupełnić o sieć reklamową Google (strony partnerskie na których możliwa jest emisja reklam) Tutaj możemy określić, chociażby obszar geograficzny, który jest dla nas interesujący, jest priorytetem.  W każdym przypadku jednak dobór miejsc i sposobów działania musi być dobrany i dopasowany indywidualnie.

Czy warto inwestować w kampanie mające na celu pozyskiwanie fanów dla naszej strony facebookowej? Jest to też zdecydowanie zależne od konkretnej sytuacji. Na pewno musimy najpierw się zastanowić czy fanpage jest dobrze prowadzony, są na nim publikowane angażujące i ciekawe dla użytkowników portalu treści? Tworzenie społeczności na Facebooku będzie bardziej wskazana w sytuacjach, kiedy zależy nam na budowaniu  trwałych i długofalowych relacji z klientami. Nie zawsze jednak inwestowanie w liczebność grupy fanów powinno być priorytetem.

Ile będzie kosztować moja kampania? To jedno z częstszych pytań, jakie słyszą marketerzy.

 

Na czym nie warto oszczędzać?

Rozważamy oczywiście sytuację, w której oglądamy złotówkę za każdej strony, zanim zdecydujemy się ją wydać na cele promocji w Sieci. W takim przypadku, musimy bardzo dbać o to, aby nasze kreacje graficzne i teksty reklamowe były jak najwyższej jakości. Tutaj nie warto oszczędzać. Jeżeli używane banery graficzne nie będą atrakcyjne, system bardzo szybko to wychwyci i zweryfikuje. Jest taka zasada, że dobre materiały o wysokiej skuteczności z biegiem czasu powinny być jeszcze bardziej efektywne, a koszty pojedynczego, pożądanego działania będą spadać. W odwrotnej sytuacji, wzrost wydatków może sprawić, że będzie trzeba dobrze zastanowić się nad sensownością kampanii oraz jej kontynuowaniem.

Skalowanie działań i dopasowywanie budżetu kampanii reklamowej

Dobre towary, czasami pozostają ukryte, nie zostają odpowiednio wyeksponowane. Jednym z zadań dobrej kampanii marketingowej w Internecie, powinno być wydobycie tego, co może być dla klienta najatrakcyjniejsze oraz przekazanie tego w najbardziej odpowiedni sposób. Początkowo na działania reklamowe możemy przeznaczyć niewielką, ograniczoną ilość środków pieniężnych. Bardzo szybko okaże się czy działania są skuteczne. Wszelkie systemy reklamowe dają nam możliwość szczegółowego przeanalizowania statystyk kampanii, jakości ruchu na stronie internetowej czy też pomiaru konwersji jaki sobie ustalimy, a tym może być zakup dokonany na stronie internetowej. Właśnie ta możliwość skalowania, dostosowywania wydatków, ich zwiększanie lub zmniejszanie, jest jednym z największych plusów prowadzenia kampanii w Internecie, nie bez znaczenia jest też szybkość i czas w jakim możemy wprowadzić zmiany.

Nawet z niewielkim, z trudem wygospodarowanym budżetem reklamowym warto spróbować zaistnieć w świecie reklamy internetowej. Jak powiedział kiedyś Mark Twain “Wiele rzeczy małych stało się wielkimi, tylko dzięki odpowiedniej reklamie”, dzisiaj w dobie powszechnego i masowego dostępu do dobrodziejstw Internetu, możliwości emisji własnych komunikatów reklamowych, szanse jakie przed nami stają w tym zakresie są niepowtarzalne i chyba takie jakich w historii reklamy jeszcze nie było.

Joanna Pomorska
Key Account Manager